YMCA OF NEWARK AND VICINITY

Schedules

SOMETHING FOR EVERYONE!

 

Check out all the classes and groups available at the Newark YMCA:

 

Winter Fitness Classes
                                                                                                           Adult Classes
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday

Sunday

6:30am-7:20am

Push and Pull

Aerobics Studio

Jacquie

6:30am-7:30am

Indoor Cycling

Cycling Room

Keith

6:30am-7:20am

Indoor Cycling

Cycling Room

Keith

6:30am-7:20am

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

6:30am-7:20am

Cross Train

Aerobics Studio

Jacquie

   
 

7:00am-7:30am

TDF HIT IT

Aerobic Room

Leesa

7:30am-7:50am

Water Aerobics

Pool

Donyale

7:00am-7:30am

TDF HIT It

Aerobics Room

Leesa

     

11:15am-12:05pm

Stretch and Core

Aerobics Studio

Edward

12:15pm-1:05pm

PiYo

Aerobics Studio

Dalida

12:15pm-1:05pm

Cardio Boxing

Aerobics Studio

Main Matic

12:15pm-12:55pm

Pilates

Aerobics Studio

Valerie

 

11:00am-11:50am

Shred

Aerobics Studio

Eileen

 

12:00pm-12:55pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

12:15pm-12:55pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

 

12:15pm-12:55pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

 

11:30am-12:20pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

12:30pm-1:20pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

 

1:05pm-1:45pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

12:10pm-1:00pm

Water Aerobics

Pool

Valerie

1:05pm-1:45pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

 

12:30pm-1:20pm

Zumba

Aerobics Studio

Stephanie

 
 

5:00pm-5:50pm

Power Lotus Yoga

Aerobics Studio

Inyoda

6:10pm-6:50pm

Full Body Cross Train

Aerobics Studio

Eileen

5:00pm-5:50pm

Yoga

Aerobics Studio

Tracee

5:00pm-5:40pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

   

6:00pm-6:50pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Milka

 

6:00pm-6:50pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Milka

 

6:00pm-6:40pm

Indoor Cycling

Cycling Room

Smitty

   

6:00pm-6:50pm

Zumba

Aerobics Studio

Stephanie

7:00pm-7:50pm

Water Aerobics

Pool

Donyale

6:30pm-8:00pm

Chicago Stepping

Center Raquet Court

Shaka Taylor

7:00pm-7:50pm

Kickboxing

Aerobics Studio

Jacquie

     

7:10pm-8:00pm

Lower Body Blast

Aerobics Studio

Eileen

7:10pm-8:00pm

Push and Pull

Aerobics Studio

Eileen

7:10pm-8:00pm

Zumba

Aerobics Studio

Carl

7:00pm-7:50pm

Water Aerobics

Pool

Donyale

     

 

                                                                              Senior Classes

Tuesday Wednesday Thursday

10:00am-10:50am

Silver Sneakers

M.S.R.M.

Aerobics Studio

Valerie

11:00am-11:50am

Silver Sneakers

M.S.R.M.

Aerobics Studio

Valerie

10:00am-10:50am

Silver Sneakers

M.S.R.M.

Aerobics Studio

Valerie

11:00am-11:50am

Silver Sneakers

Yoga Stretch

Aerobics Studio

Valerie

 

11:00am-11:50am

Silver Sneakers

Cardio Circuit

Aerobics Studio

Valerie

 

                                                                               Youth Classes

Tuesday Wednesday Thursday

5:00pm-5:50pm

Sports & Athletic Conditioning

Basketball Court

Coach Greg

 

5:00pm-5:50pm

Sports & Athletic Conditioning

Basketball Court

Coach Greg

 

 

Family

 

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday

Sunday

9am-12pm

Little Bridges

Child Watch Room

Ages 0-5

9:30am-11:30am

Little Bridges

Child Watch Room

Ages 0-5

9:30am-11:30am

Little Bridges

Child Watch Room

Ages 0-5

9:30am-11:30am

Little Bridges

Child Watch Room

Ages 0-5

9:30am-11:30am

 

CO-Ed Indoor Soccer

Gym

Ages 5-14

9:30am-10:30am

Sistah's Swim

Pool

9:00am-12:00 pm

12:00 pm          

CO-Ed Indoor Soccer

Gym

Ages 5-14

10:30am-12:00pm

 
1:00 pm          

Group Piano 1

Assembly Room

Ages 5-12

10:00am-11:00am

 
2:00 pm          

Group Piano 1

Assembly Room

Ages 5-12

11:00am-12:00am

 
3:00 pm          

La Petite Ballet Class

Aerobics Studio

Ages 9-12

12:00 pm-1:00pm

Water Polo Clinic

Pool

3:30pm-4:30pm

4:00pm

Volleyball Clinic

Racquetball Room

5:00pm-6:00pm

CO-Ed Travel Basketball

Gym

4:00pm-6:00pm

Scrimmages Basketball

Gym

4:00pm-6:00pm

Volleyball Clinic

Racquetball Room

5:00pm-6:00pm

CO-ED Travel Basketball

Gym

4:00pm-6:00pm

Junior Swans Ballet Class

Aerobics Studio

Ages 9-12

1:00 pm-2:00pm

 
5:00 pm

Child Watch

5:00pm-8:00pm

Child Watch

5:00pm-8:00pm

Y Chefs

Ages 5-14

5:00pm-6:00pm

Child Watch

5:00pm-8:00pm

Child Watch

5:00pm-8:00pm

Open Swim

2:00pm-5:00pm

 
5:30 pm

Youth Boxing II

Boxing Room

5:00pm-6:00pm

Jewelry Making

Assembly Room

5:00pm-6:00pm

Youth Boxing II

Boxing Room

5:00pm-6:00pm

 

Just Us Guys

Assembly Room

4:30pm-6:00pm

   
6:00 pm

Youth Strength & Conditioning

5:00pm-6:00pm

Youth Strength & Conditioning

5:00pm-6:00pm

Just Us Girls

5:30pm-7:00pm

Hair Design

Assembly Room

6:30pm-7:30pm

Group Piano Lessons II

6:00pm-7:00pm

   
7:00 pm

Open Family Swim

7:30pm-9:00pm

Open Family Swim

8:00pm-9:00pm

Open Family Swim

7:30pm-9:00pm

Open Family Swim

8:00pm-9:00pm

Open Family Swim

7:30pm-9:00pm

   

 

 

 

Aquatics

 

Preschool Classes (3-5 years)

Pike (Beginner): Children learn basic paddle stroke, kicking skills, safety, and flotation.

Eel (Adv. Beginner): Children build on their Pike skills and begin to swim independently.

Ray (Intermediate): An introduction to rhythmic breathing, front and back crawl, treading water, back and breaststroke.

Starfish (Advance) : Build endurance in the lap pool with introduction to more advanced strokes such as back crawl, backstroke and breaststroke.

Tuesday Friday Saturday
6:20pm-7:00pm 6:20pm-7:00pm

11:35am-12:15pm

or

1:05pm-1:45pm

 

Youth Classes (6-12 years)

Polliwog (Beginner): For those with little or no swimming skills. Children will learn to perform paddle stroke on front/side/ back for 25 yards with flotation device and 15 yards independently. Personal safety and rescue is introduced.

Polliwog (Advance Beginner): For those who have passed the Eel or Polliwog class. Children will learn how to perform the freestyle and backstroke with proper technique.

Guppy (Intermediate): Will swim 25 yards freestyle, backstroke, breaststroke, and sidestroke independently. Rotary breathing, diving, float for 1 minute, and safety are taught.

Minnow (Advance Intermediate): Completion of Guppy level or child can perform 20 yards of each stroke including freestyle, backstroke, and elementary backstroke. In addition, swimmer must be able to complete 20 yards rudimentary breaststroke. Swimmer must also have enough stamina to maintain 40 yards of continual swim.

Fish (Advanced): Completion of Minnow level or child can perform 40 yards of each stroke including freestyle, backstroke, breaststroke, elementary backstroke and sidestroke.

Flying Fish (Pre- Swim Team): Completion of Fish level or child can perform 80 yards of each stroke including freestyle, backstroke, breaststroke, elementary backstroke, sidestroke and 20 yards of butterfly wiggle

 

Tuesday Friday Saturday

5:35pm-6:15pm

or

7:05pm-7:45pm

5:35pm-6:15pm

or

7:05pm-7:45pm

10:05am-10:45am

or

10:50am-11:30am

or

12:20pm-1:00pm

 

Teen and Adult Classes (13+ years)

 

Adult Beginner: For adults, who have little or no swim experience seeking to learn the fundamentals of swimming.

Adult Intermediate: For adults, who can submerge, swim 25 yards and are comfortable in the water. Adults should leave with knowledge on performing Freestyle, Backstroke, and Breaststroke.

Tuesday Friday
7:50pm-8:30pm 7:50pm-8:30pm

 

Before/AfterCare
 
General Afterschool Program Schedule
Activity Starting Time Ending Time
Enrichment Activity 3:00PM 3:15PM
Healthy Snack 3:15PM 3:30PM

Academic Support

  • Math/Literacy
  • Homework Help/Tutoring
3:30PM 4:15PM
Enrichment Activities 4:15PM 5:15PM
Health & Wellness Activity 5:15PM 5:45PM
Clean-Up & Dismissal 5:45PM 6:00PM

 

General Before Care Program Schedule

Activity Starting Time Ending Time

Enrichment Activity

Gym Games

Creative Arts

Challenges

Cheers & Songs

7:15AM 8:30AM

 

 

 

 21st Century/Jersey City

 

Goals: Improve academic achievement primarily math and reading scores, attendance, and social emotional learning through provision of high quality programming and demonstrating international best practices in youth development strategies to support the child and whole family.

YMCA Newark & Vicinity (Hudson/Jersey City Programs)

21st Century Learning Center & Reach and Rise Program

Monday-Friday 2:45pm-5:45pm (Infinity is from 3:00pm-6:00pm)

 

2:45pm-3:00pm Transition
3:00pm-4:00pm Homework Help and Tutoring
  Transition
4:00pm-4:30pm

Homework Help and Tutoring

Food/Health and Nutrition

4:30pm-4:45 Transition

4:45pm-5:45pm

at

Infinity

Homework Help and Tutoring

Media

Theater

Graphic Novels

Model UN/Leader's Club

Graphic Arts

Dance

CIT

Art Production Internship

SAT

College and Career

Writing & Math Lab (College Applications)

Mentoring

CATCH (Heath & Wellness Curriculum)

 

4:45pm-5:45pm

at

St. Anthony's

Homework Help and Tutoring

Electronic Music

Poetry

Dance I

CIT

Art Production Internship

Cooking & Food Science

Theater

Expressive Arts

SAT

College and Career

Writing and Math Lab (College Applications)

Voice and Singing Class

Mentoring

CATCH (Health & Wellness Curriculum)

4:45pm-5:45pm

at

PS 37

Homework Help and Tutoring

Cooking & Food Science

Expressive Arts

Theater

World Arts & Culture Crafts

Electronic Music

Poetry

Dance II, World Dance, Bollywood

CIVICS-Project Based Learning

STEM-Earth Science Project Based Learning

Mentoring

CATCH (Health & Wellness Curriculum)

4:45pm-5:45pm

at

PS 30

Homework Help and Tutoring

Basketball

Dance & Zumba

Lego Robotics

Meditation & Yoga

Arts and Crafts

STEM-Coding Project Based Learning

Swimming

Mentoring

CATCH (Health & Wellness Curriculum)

5:45pm Circle Time/Dismissal

 

 

Wrap Around Services

Infinity St. Anthony's PS 30 PS 37

Anime

Fitness

Chess

National Honor Society

Concert Band

Reading club

Project A Team

Volleyball Club

Student Council

French Club

Football

Track

Cheerleading

Extended Day Learning

Extended Day Learning

 

Special events-12 Parent Events Yearly Per Site

Student Showcases-At least 4 per site

1 Model UN Delegation

3 Branch Events: Healthoween, spirit Day, and Spring Event

3 Jersey City-Citywide Events, JCAST, Youth Summit, Youth Development Conference, Multicultural Youth Art Showcase

2 Summer Special Needs Integration Camps

2 Special Needs Programs (PS 30 & PS 37)

 

New Programs: Small Group, School-Based Counseling

 

 

Summer Camp
 

Sample Camp Schedule for Group 6-7

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
7:30am-8:55am

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

9:00am-9:25am

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

9:30am-9:55am

Circle Time/Team Building

Child Development Room

Circle Time/Team Building

Child Development Room

Circle Time/Pool Transition

Child Development Room

Circle Time/Team Building

Child Development Room

Circle Time/Team Building

Child Development Room

10:00am-10:55am

Art Attack

Child Development Room

Values Activity

Child Development Room

Instructional Swim

Pool

Capoeira

RQ1

Capoeira

RQ1

11:00am-11:55am

Park

(Washington)

Park

(Washington)

Pool Transition/Team Building

Child Development Room

Nutritional Science Activity Beth Israel

Gym

Park

(Washington)

12:00pm-12:55pm

Lunch/Reading and Relaxation

Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation

Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation

Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation

Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation

Child Development Room

1:00pm-1:55pm

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

2:00pm-2:55pm

Construction Junction Project Based Learning

Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning

Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning

Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning

Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning

Child Development Room

3:00pm-3:30pm

Snack/Storytime

Child Development Room

Snack/Storytime

Child Development Room

Snack/Storytime

Child Development Room

Snack/Storytime

Child Development Room

Snack/Storytime

Child Development Room

3:45pm-4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

4:50pm-5:00pm

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

 

Sample Camp Schedule for Group 8-9

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
7:30am-8:55am

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

9:00am-9:25am

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

9:30am-9:55am

Circle Time/Team Building

Family Center

Circle Time/Team Building

Family Center

Circle Time/Pool Transition

Family Center

Circle Time/Team Building

Family Center

Circle Time/Team Building

Family Center

10:00am-10:55am

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

11:00am-11:55am

Art Attack

Family Center

Values Activity

Family Center

Instructional Swim

Pool

Digital Books

Family Center

Digital Books

Family Center

12:00pm-12:55pm

Lunch/Reading and Relaxation

Family Center

Lunch/Reading and Relaxation

Family Center

Lunch/Reading and Relaxation

Family Center

Lunch/Reading and Relaxation

Family Center

Lunch/Reading and Relaxation

Family Center

1:00pm-1:55pm

Park

(Washington)

Park

(Washington)

Park

(Washington)

Capoeira

RQ1

Capoeira

RQ1

2:00pm-2:55pm

Lil Engineers Project Based Learning

Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning

Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning

Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning

Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning

Child Development Room

3:00pm-3:30pm

Snack/Storytime

Family Center

Snack/Storytime

Family Center

Snack/Storytime

Family Center

Snack/Storytime

Family Center

Snack/Storytime

Family Center

3:45pm-4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

4:50pm-5:00pm

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

 

 


Sample Camp Schedule for Group 10-12

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
7:30am-8:55am

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

9:00am-9:25am

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

9:30am-9:55am

Circle Time/Team Building

Class #1

Circle Time/Team Building

Class #1

Circle Time/Pool Transition

Class #1

Circle Time/Team Building

Class #1

Circle Time/Team Building

Class #1

10:00am-10:55am

Lil Engineers Project Based Learning

Class #1

Lil Engineers Project Based Learning

Class #1

Lil Engineers Project Based Learning

Class #1

Lil Engineers Project Based Learning

Class #1

Lil Engineers Project Based Learning

Class #1

11:00am-11:55am

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

CATCH

Health & Wellness

Gym

Capoeira

RQ1

Capoeira

RQ1

12:00pm-12:55pm

Lunch/Reading and Relaxation

Class #1

Lunch/Reading and Relaxation

Class #1

Lunch/Reading and Relaxation

Class #1

Lunch/Reading and Relaxation

Class #1

Lunch/Reading and Relaxation

Class #1

1:00pm-1:55pm

Park

(Washington)

Park

(Washington)

Yoga/Pool Transition

Class #1

Park

(Washington)

Park

(Washington)

2:00pm-2:55pm

Digital Books

Class #1

Art Attack

Class #1

Instructional Swim

Pool

Values Role Play

Class #1

Values Role Play

Class #1

3:00pm-3:30pm

Snack/Storytime

Class #1

Snack/Storytime

Class #1

Snack/Storytime

Class #1

Snack/Storytime

Class #1

Snack/Storytime

Class #1

3:45pm-4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

4:50pm-5:00pm

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle

General Assembly

 

 

 Sample Camp Schedule for Group CIT

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
7:30am-8:55am

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

Extended Open Centers

Family Center

9:00am-9:25am

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

Assembly/Camp Spirit

Gym

9:30am-9:55am

Yearbook/Observations

Assigned Class

Yearbook/Observations

Assigned Class

Yearbook/Observations

Assigned Class

Yearbook/Observations

Assigned Class

Yearbook/Observations

Assigned Class

10:00am-10:55am

Group Time/Team Building

CIT

Group Time/Team Building

CIT

Group Time/Team Building

CIT

Group Time/Team Building

CIT

Group Time/Team Building

CIT

11:00am-11:55am

Leader's Club Take the Lead

Job Readiness

CIT

Yearbook

Media Mania

CIT

Leader's Club Take the Lead

Job Readiness

CIT

Yearbook

Media Mania

CIT

Leader's Club Take the Lead

Job Readiness

CIT

12:00pm-12:55pm

Program Support

Assigned Class

Program Support

Assigned Class

Program Support

Assigned Class

Capoeira

RQ1

Program Support

Assigned Class

1:00pm-1:55pm

Lunch/Reading and Relaxation

CIT

Lunch/Reading and Relaxation

CIT

Lunch/Reading and Relaxation

CIT

Lunch/Reading and Relaxation

CIT

Lunch/Reading and Relaxation

CIT

2:00pm-2:55pm

CATCH/Sports

Gym

Park

(Washington)

Team Building/Pool Transition

Gym

Park

(Washington)

Park

(Washington)

3:00pm-3:30pm

Snack/Cool Down

CIT

Snack/Cool Down

CIT

Instructional Swim

Pool

3-4pm

Snack/Cool Down

CIT

Snack/Cool Down

CIT

3:45pm-4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Pool Transition/Snack/Debrief

CIT

4:45-5pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making

Gym/RQ1/CIT

4:50pm-5:00pm

Dismissal/Group Circle

CIT

Dismissal/Group Circle

CIT

Dismissal/Group Circle

CIT

Dismissal/Group Circle

CIT

Dismissal/Group Circle

CIT

 

 

 

SMTWTFS
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
See All Month's Events

Register For Programs

Donate

Become a Member

Tell Us What You Think

Enter your email to sign up for e-news:
 
close close

Countdown to the Best Summer Ever!
Summer Camp 2017