YMCA OF NEWARK AND VICINITY

SOMETHING FOR EVERYONE!

 

Check out all the classes and groups available at the Newark YMCA:

 

 Fall Fitness Classes | Family | Aquatics | Before/After Care | 21st Century/Jersey City | Summer Camp

 

Fall Fitness Classes

Adult Classes

 MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturdaySunday

6:00 am

6:30 am

 

 

 

 

 

   

6:30 am

7:00 am

6:30am-7:20am
Push and Pull
Aerobics Studio
Jacquie

6:30am-7:30am
Indoor Cycling
Cycling Room
Keith

7:00am-7:30am
TDF HIT IT
Aerobic Room
Leesa

6:30am-7:20am
Indoor Cycling
Cycling Room
Keith 

 

6:30am-7:20am
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty

7:00am-7:30am
TDF HIT It
Aerobics Room
Leesa

6:30am-7:20am
Cross Train
Aerobics Studio
Jacquie

   

7:00 am

7:30 am

 

 
 

7:30 am

8:00 am

   

7:30am-7:50am
Water Aerobics
Pool
Donyale

 

 

 

 

8:00 am

8:30 am

 
   

 

 

 

 

 

8:30 am

9:00 am

 
   

 

 

 

   
 

9:00 am

9:30 am

   

 

 

 

   
 

9:30 am

10:00 am

   

 

       
 

10:00 am

10:30 am

     

 

     
 

10:30 am

11:00 am

             
 

11:00 am

11:30 am

11:15am-12:05pm
Stretch and Core
Aerobics Studio
Edward

       

11:00am-11:50am
Shred
Aerobics Studio
Eileen

11:30am-12:20pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty  

 
 

11:30 am

12:00 pm

         
 

12:00 pm

12:30 pm

12:00pm-12:55pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty

12:15pm-12:55pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty

12:15pm-1:05pm
PiYo
Aerobics Studio
Dalida

12:10pm-1:00pm
Water Aerobics
Pool
Valerie

12:15pm-1:05pm
Cardio Boxing
Aerobics Studio
Main Matic

12:15pm-12:55pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty 

12:15pm-12:55pm
Pilates
Aerobics Studio
Valerie

   
 

12:30 pm

1:00 pm

 

12:30pm-1:20pm
Zumba
Aerobics Studio
Stephanie

12:30pm-1:20pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty 

 

1:00 pm

1:30 pm

 

1:05pm-1:45pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty

 

1:05pm-1:45pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty 

   
 

1:30 pm

2:00 pm

         
 

2:00 pm

2:30 pm

             
 

2:30 pm

3:00 pm

             
 

3:00 pm

3:30 pm

             
 

3:30 pm

4:00 pm

             
 

4:00 pm

4:30 pm

             
 

4:30 pm

5:00 pm

             
 

5:00 pm

5:30 pm

 

5:00pm-5:50pm
Power Lotus Yoga
Aerobics Studio
Inyoda

 

5:00pm-5:50pm
Yoga
Aerobics Studio
Tracee

5:00pm-5:40pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty 

   
 

5:30 pm

6:00 pm

       
 

6:00 pm

6:30 pm

6:00pm-6:50pm
Zumba
Aerobics Studio
Stephanie

6:00pm-6:50pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Milka

 

6:00pm-6:50pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Milka 

6:10pm-6:50pm
Full Body Cross Train
Aerobics Studio
Eileen

6:30pm-8:00pm
Chicago Stepping
Center Raquet Court
Shaka Taylor

7:10pm-8:00pm
Zumba
Aerobics Studio
Carl

 

6:00pm-6:40pm
Indoor Cycling
Cycling Room
Smitty

   
 

6:30 pm

7:00 pm

       
 

7:00 pm

7:30 pm

7:10pm-8:00pm
Lower Body Blast
Aerobics Studio
Eileen

7:00pm-7:50pm
Water Aerobics
Pool 
Donyale

Push and Pull
Aerobics Studio
7:10pm-8:00pm
Eileen

7:00pm-7:50pm
Water Aerobics
Pool
Donyale

7:00pm-7:50pm
Kickboxing
Aerobics Studio
Jacquie

     
 

7:30 pm

8:00 pm

     
 

8:00 pm

8:30 pm

             
 

8:30 pm

9:00 pm

             
 

9:00 pm

9:30 pm

             
 

9:30 pm

11:00 pm

             
 

10:00 pm

10:30 pm

             
 

10:30 pm

11:00 pm

             
 

10:00 pm

10:30 pm

             
 
Senior Classes

TuesdayWednesdayThursday

10:00am - 10:50am
Silver Sneakers
M.S.R.M.
Aerobics Studio
Valerie

 

10:00am - 10:50am
Silver Sneakers
M.S.R.M.
Aerobics Studio
Valerie

11:00am - 11:50am
Silver Sneakers
Yoga Stretch
Aerobics Studio
Valerie

11:00am - 11:50am
Silver Sneakers
M.S.R.M.
Aerobics Studio
Valerie 

11:00am - 11:50am
Silver Sneakers
Cardio Circuit
Aerobics Studio
Valerie


Youth Classes

TuesdayWednesdayThursday

5:00pm - 5:50pm
Sports & Athletic Conditioning
Basketball Court
Coach Greg

 

5:00pm - 5:50pm
Sports & Athletic Conditioning
Basketball Court
Coach Greg

Family

 

 MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturdaySunday

9:30 am

10:00 am

Little Bridges
Child Watch Room
Ages 0-5
9:30am-11:30am

Little Bridges
Child Watch Room
Ages 0-5
9:30am-11:30am

Little Bridges
Child Watch Room
Ages 0-5
9:30am-11:30am

Little Bridges
Child Watch Room
Ages 0-5
9:30am-11:30am

 

CO-Ed Indoor Soccer
Gym
Ages 5-14
9:30am-10:30am

Group Piano 1
Assembly Room
Ages 5-12
10:00am-11:00am

CO-Ed Indoor Soccer
Gym
Ages 5-14
10:30am-12:00pm

Group Piano 1
Assembly Room
Ages 5-12
11:00am-12:00am

Sistah's Swim
Pool
9:00am-12:00 pm

10:00 am

10:30 am

 

10:30 am

11:00 am

 

11:00 am

11:30 am

 

11:30 am

12:00 pm

         

12:00 pm

12:30 pm

         

La Petite Ballet Class
Aerobics Studio
Ages 9-12
12:00 pm-1:00pm

 

12:30 pm

1:00 pm

           

1:00 pm

1:30 pm

         

Junior Swans Ballet Class
Aerobics Studio
Ages 9-12
1:00 pm-2:00pm

 
 

1:30 pm

2:00 pm

           

2:00 pm

2:30 pm

         

Open Swim
2:00pm-5:00pm

     
 

2:30 pm

3:00 pm

           

3:00 pm

3:30 pm

         

 

3:30 pm

4:00 pm

         

Water Polo Clinic
Pool
3:30pm-4:30pm

 

4:00 pm

4:30 pm

 

CO-Ed Travel Basketball
Gym
4:00pm-6:00pm

 

 

 

Youth Strength & Conditioning
5:00pm-6:00pm

Jewelry Making
Assembly Room
5:00pm-6:00pm

Child Watch
5:00pm-8:00pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scrimmages Basketball
Gym
4:00pm-6:00pm

 

 

Youth Boxing II
Boxing Room
5:00pm-6:00pm

Y Chefs
Ages 5-14
5:00pm-6:00pm

Just Us Girls
5:30pm-7:00pm

 

 

 

 

 

 

CO-ED Travel Basketball
Gym
4:00pm-6:00pm

 

Just Us Guys
Assembly Room
4:30pm-6:00pm

 

Child Watch
5:00pm-8:00pm

 

 

 

Group Piano Lessons II
6:00pm-7:00pm

 

 

 

 

 

Open Family Swim
7:30pm-9:00pm

  

 

 

 

 

4:30 pm

5:00 pm

     

5:00 pm

5:30 pm

Volleyball Clinic
Racquetball Room
5:00pm-6:00pm

Youth Boxing II
Boxing Room
5:00pm-6:00pm

Youth Strength & Conditioning
5:00pm-6:00pm

Child Watch
5:00pm-8:00pm

 

 

 

 

 

 

Open Family Swim
7:30pm-9:00pm

  

 

 

 

Volleyball Clinic
Racquetball Room
5:00pm-6:00pm

Child Watch
5:00pm-8:00pm

  

 

 

Hair Design
Assembly Room
6:30pm-7:30pm

 

 

 

 

   

5:30 pm

6:00 pm

   

6:00 pm

6:30

   

6:30 pm

7:00 pm

   

7:00 pm

7:30 pm

 

   

7:30 pm

8:00 pm

Open Family Swim
7:30pm-9:00pm

  
   

8:00 pm

8:30 pm

Open Family Swim
8:00pm-9:00pm

 

Open Family Swim
8:00pm-9:00pm

 
   

8:30 pm

9:00 pm

   

9:00 pm

9:30 pm

             

 

 

Aquatics

Preschool Classes (3-5 years)

Pike (Beginner): Children learn basic paddle stroke, kicking skills, safety, and flotation.

Eel (Adv. Beginner): Children build on their Pike skills and begin to swim independently.

Ray (Intermediate): An introduction to rhythmic breathing, front and back crawl, treading water, back and breaststroke.

Starfish (Advance) : Build endurance in the lap pool with introduction to more advanced strokes such as back crawl, backstroke and breaststroke.

TuesdayFridaySaturday

6:20pm - 7:00pm

6:20pm - 7:00pm

11:35am - 12:15pm
or
1:05pm - 1:45pm


Youth Classes (6-12 years)

Polliwog (Beginner): For those with little or no swimming skills. Children will learn to perform paddle stroke on front/side/ back for 25 yards with flotation device and 15 yards independently. Personal safety and rescue is introduced.

Polliwog (Advance Beginner): For those who have passed the Eel or Polliwog class. Children will learn how to perform the freestyle and backstroke with proper technique.

Guppy (Intermediate): Will swim 25 yards freestyle, backstroke, breaststroke, and sidestroke independently. Rotary breathing, diving, float for 1 minute, and safety are taught.

Minnow (Advance Intermediate): Completion of Guppy level or child can perform 20 yards of each stroke including freestyle, backstroke, and elementary backstroke. In addition, swimmer must be able to complete 20 yards rudimentary breaststroke. Swimmer must also have enough stamina to maintain 40 yards of continual swim.

Fish (Advanced): Completion of Minnow level or child can perform 40 yards of each stroke including freestyle, backstroke, breaststroke, elementary backstroke and sidestroke.

Flying Fish (Pre- Swim Team): Completion of Fish level or child can perform 80 yards of each stroke including freestyle, backstroke, breaststroke, elementary backstroke, sidestroke and 20 yards of butterfly wiggle

 

TuesdayFridaySaturday

5:35pm - 6:15pm
or
7:05pm - 7:45pm

5:35pm - 6:15pm
or
7:05pm - 7:45pm

10:05am - 10:45am
or
10:50am - 11:30am
or
12:20pm - 1:00pm


Teen and Adult Classes (13+ years)

Adult Beginner: For adults, who have little or no swim experience seeking to learn the fundamentals of swimming.

Adult Intermediate: For adults, who can submerge, swim 25 yards and are comfortable in the water. Adults should leave with knowledge on performing Freestyle, Backstroke, and Breaststroke.

TuesdayFriday

7:50pm - 8:30pm

7:50pm - 8:30pm

Before/AfterCare
 
General Afterschool Program Schedule

ActivityStarting TimeEnding Time

Enrichment Activity

3:00PM

3:15PM

Healthy Snack

3:15PM

3:30PM

Academic Support
Math/Literacy
Homework Help/Tutoring

3:30PM

4:15PM

Enrichment Activities

4:15PM

5:15PM

Health & Wellness Activity

5:15PM

5:45PM

Clean-Up & Dismissal

5:45PM

6:00PM


General Before Care Program Schedule

ActivityStarting TimeEnding Time

Enrichment Activity
Gym Games
Creative Arts
Challenges
Cheers & Songs

7:15AM

8:30AM

21st Century/Jersey City

 

Goals: Improve academic achievement primarily math and reading scores, attendance, and social emotional learning through provision of high quality programming and demonstrating international best practices in youth development strategies to support the child and whole family.

YMCA Newark & Vicinity (Hudson/Jersey City Programs)

21st Century Learning Center & Reach and Rise Program

Monday-Friday 2:45pm-5:45pm (Infinity is from 3:00pm-6:00pm)

 

TimeTransition

3:00pm - 4:00pm

Homework Help and Tutoring

4:00pm - 4:30pm

Homework Help and Tutoring
Food/Health and Nutrition

4:45pm - 5:45pm
at
Infinity

Homework Help and Tutoring
Media
Theater
Graphic Novels
Model UN/Leader's Club
Graphic Arts
Dance
CIT
Art Production Internship
SAT
College and Career
Writing & Math Lab (College Applications)
Mentoring
CATCH (Heath & Wellness Curriculum)

4:45pm - 5:45pm
at
St. Anthony's

Homework Help and Tutoring
Electronic Music
Poetry
Dance I
CIT
Art Production Internship
Cooking & Food Science
Theater
Expressive Arts
SAT
College and Career
Writing and Math Lab (College Applications)
Voice and Singing Class
Mentoring
CATCH (Health & Wellness Curriculum)

4:45pm - 5:45pm
at
PS 37

Homework Help and Tutoring
Cooking & Food Science
Expressive Arts
Theater
World Arts & Culture Crafts
Electronic Music
Poetry
Dance II, World Dance, Bollywood
CIVICS-Project Based Learning
STEM-Earth Science Project Based Learning
Mentoring
CATCH (Health & Wellness Curriculum)

4:45pm - 5:45pm
at
PS 30

Homework Help and Tutoring
Basketball
Dance & Zumba
Lego Robotics
Meditation & Yoga
Arts and Crafts
STEM-Coding Project Based Learning
Swimming
Mentoring
CATCH (Health & Wellness Curriculum)

5:45pm

Circle Time/Dismissal


Wrap Around Services

InfinitySt. Anthony'sPS 30PS 37

Anime
Fitness
Chess
National Honor Society
Concert Band
Reading club
Project A Team
Volleyball Club
Student Council
French Club

Football
Track
Cheerleading

Extended Day Learning

Extended Day Learning

 

  • Special events - 12 Parent Events Yearly Per Site
  • Student Showcases - At least 4 per site
  • 1 Model UN Delegation
  • 3 Branch Events: Healthoween, Spirit Day, and Spring Event
  • 3 Jersey City-Citywide Events, JCAST, Youth Summit, Youth Development Conference, Multicultural Youth Art Showcase
  • 2 Summer Special Needs Integration Camps
  • 2 Special Needs Programs (PS 30 & PS 37)
  • New Programs: Small Group, School-Based Counseling

Summer Camp

 

Sample Camp Schedule for Group 6-7

TimeMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

7:30am

8:55am

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

9:00am

9:25am

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

9:30am

9:55am

Circle Time/Team Building
Child Development Room

Circle Time/Team Building
Child Development Room

Circle Time/Pool Transition
Child Development Room

Circle Time/Team Building
Child Development Room

Circle Time/Team Building
Child Development Room

10:00am

10:55am

Art Attack
Child Development Room

Values Activity
Child Development Room

Instructional Swim
Pool

Capoeira
RQ1

Capoeira
RQ1

11:00am

11:55am

Park
(Washington)

Park
(Washington)

Pool Transition/Team Building
Child Development Room

Nutritional Science Activity Beth Israel
Gym

Park
(Washington)

12:00pm

12:55pm

Lunch/Reading and Relaxation
Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation
Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation
Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation
Child Development Room

Lunch/Reading and Relaxation
Child Development Room

1:00pm

1:55pm

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

2:00pm

2:55pm

Construction Junction Project Based Learning
Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning
Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning
Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning
Child Development Room

Construction Junction Project Based Learning
Child Development Room

3:00pm

3:30pm

Snack/Storytime
Child Development Room

Snack/Storytime
Child Development Room

Snack/Storytime
Child Development Room

Snack/Storytime
Child Development Room

Snack/Storytime
Child Development Room

3:45pm

4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

4:50pm

5:00pm

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly


Sample Camp Schedule for Group 8-9

TimeMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

7:30am

8:55am

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

9:00am

9:25am

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

9:30am

9:55am

Circle Time/Team Building
Family Center

Circle Time/Team Building
Family Center

Circle Time/Pool Transition
Family Center

Circle Time/Team Building
Family Center

Circle Time/Team Building
Family Center

10:00am

10:55am

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

11:00am

11:55am

Art Attack
Family Center

Values Activity
Family Center

Instructional Swim
Pool

Digital Books
Family Center

Digital Books
Family Center

12:00pm

12:55pm

Lunch/Reading and Relaxation
Family Center

Lunch/Reading and Relaxation
Family Center

Lunch/Reading and Relaxation
Family Center

Lunch/Reading and Relaxation
Family Center

Lunch/Reading and Relaxation
Family Center

1:00pm

1:55pm

Park
(Washington)

Park
(Washington)

Park
(Washington)

Capoeira
RQ1

Capoeira
RQ1

2:00pm

2:55pm

Lil Engineers Project Based Learning
Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning
Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning
Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning
Child Development Room

Lil Engineers Project Based Learning
Child Development Room

3:00pm

3:30pm

Snack/Storytime
Family Center

Snack/Storytime
Family Center

Snack/Storytime
Family Center

Snack/Storytime
Family Center

Snack/Storytime
Family Center

3:45pm

4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

4:50pm

5:00pm

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly


Sample Camp Schedule for Group 10-12

TimeMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

7:30am

8:55am

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

9:00am

9:25am

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

9:30am

9:55am

Circle Time/Team Building
Class #1

Circle Time/Team Building
Class #1

Circle Time/Pool Transition
Class #1

Circle Time/Team Building
Class #1

Circle Time/Team Building
Class #1

10:00am

10:55am

Lil Engineers Project Based Learning
Class #1

Lil Engineers Project Based Learning
Class #1

Lil Engineers Project Based Learning
Class #1

Lil Engineers Project Based Learning
Class #1

Lil Engineers Project Based Learning
Class #1

11:00am

11:55am

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

CATCH
Health & Wellness
Gym

Capoeira
RQ1

Capoeira
RQ1

12:00pm

12:55pm

Lunch/Reading and Relaxation
Class #1

Lunch/Reading and Relaxation
Class #1

Lunch/Reading and Relaxation
Class #1

Lunch/Reading and Relaxation
Class #1

Lunch/Reading and Relaxation
Class #1

1:00pm

1:55pm

Park
(Washington)

Park
(Washington)

Yoga/Pool Transition
Class #1

Park
(Washington)

Park
(Washington)

2:00pm

2:55pm

Digital Books
Class #1

Art Attack
Class #1

Instructional Swim
Pool

Values Role Play
Class #1

Values Role Play
Class #1

3:00pm

3:30pm

Snack/Storytime
Class #1

Snack/Storytime
Class #1

Snack/Storytime
Class #1

Snack/Storytime
Class #1

Snack/Storytime
Class #1

3:45pm

4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

4:50pm

5:00pm

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly

Dismissal/Goodbye Circle
General Assembly


Sample Camp Schedule for Group CIT

TimeMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday

7:30am

8:55am

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

Extended Open Centers
Family Center

9:00am

9:25am

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

Assembly/Camp Spirit
Gym

9:30am

9:55am

Yearbook/Observations
Assigned Class

Yearbook/Observations
Assigned Class

Yearbook/Observations
Assigned Class

Yearbook/Observations
Assigned Class

Yearbook/Observations
Assigned Class

10:00am

10:55am

Group Time/Team Building
CIT

Group Time/Team Building
CIT

Group Time/Team Building
CIT

Group Time/Team Building
CIT

Group Time/Team Building
CIT

11:00am

11:55am

Leader's Club Take the Lead
Job Readiness
CIT

Yearbook
Media Mania
CIT

Leader's Club Take the Lead
Job Readiness
CIT

Yearbook
Media Mania
CIT

Leader's Club Take the Lead
Job Readiness
CIT

12:00pm

12:55pm

Program Support
Assigned Class

Program Support
Assigned Class

Program Support
Assigned Class

Capoeira
RQ1

Program Support
Assigned Class

1:00pm

1:55pm

Lunch/Reading and Relaxation
CIT

Lunch/Reading and Relaxation
CIT

Lunch/Reading and Relaxation
CIT

Lunch/Reading and Relaxation
CIT

Lunch/Reading and Relaxation
CIT

2:00pm

2:55pm

CATCH/Sports
Gym

Park
(Washington)

Team Building/Pool Transition
Gym

Park
(Washington)

Park
(Washington)

3:00pm

3:30pm

Snack/Cool Down
CIT

Snack/Cool Down
CIT

Instructional Swim
Pool
3-4pm

Snack/Cool Down
CIT

Snack/Cool Down
CIT

3:45pm

4:45pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Pool Transition/Snack/Debrief
CIT
4:45-5pm

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

Spirit Day Prep Performing Arts Prop Making
Gym/RQ1/CIT

4:50pm

5:00pm

Dismissal/Group Circle
CIT

Dismissal/Group Circle
CIT

Dismissal/Group Circle
CIT

Dismissal/Group Circle
CIT

Dismissal/Group Circle
CIT

close close

Countdown to the Best Summer Ever!
Summer Camp 2017